jpegW ciągu roku w Polsce potrzeba wykonać ponad milion przetoczeń. Na Twoją krew czekają tysiące chorych. Działdowski Oddział Terenowy RCKiK w Olsztynie zachęca wszystkich zdrowych mieszkańców powiatu działdowskiego do honorowego oddawania krwi. Punkt poboru krwi znajduje się na pierwszym piętrze budynku diagnostyczno-zabiegowego SPZOZ w Działdowie.

Zapotrzebowanie na krew nie maleje. Codziennie w Polsce potrzeba krwi od co najmniej 10 tysięcy dawców. Z uwagi na czas urlopów w okresie letnim zmniejsza się liczba dawców. Podobnie jest też w naszym regionie. Do honorowego oddania krwi zachęca Barbara Wołejszo, pielęgniarka koordynująca Oddziału Terenowego w Działdowie.
- Zachęcamy wszystkie zdrowe, dorosłe osoby do oddania krwi. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową i w godzinach porannych zgłosić się do naszego punktu w działdowskim szpitalu. Krew pobierana jest od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem czwartku).
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 0/236975385

Kto może zostać krwiodawcą?
Krew, osocze lub płytki krwi może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, ważący co najmniej 50 kg.

Kto nie może być krwiodawcą?
Nie mogą oddawać krwi ani jej składników ludzie, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczkę zakaźną), chorzy na AIDS oraz nosiciele HIV. Z tego względu nie pobiera się krwi od osób o tzw. zachowaniach ryzykownych, m.in. mających liczne kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Nie mogą również oddawać krwi ani jej składników osoby, które przebywały ponad 6 miesięcy w Wielkiej Brytanii, Francji lub Irlandii w okresie od 01.01.1980 do 31.12.1996 roku.
Dawcami krwi nie mogą być ludzie chorzy na gruźlicę, choroby krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe. Nie można też oddać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza, a także po wykonaniu igłami wielokrotnego użytku tatuażu i zabiegu akupunktury.

Przy każdym oddaniu krwi lub jej składników wykonywane są badania, które pozwalają wykryć nosicieli HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby, które w przeszłości chorowały lub obecnie chorują na kiłę.

Przed oddaniem krwi, osocza lub płytek krwi należy spożyć lekki posiłek nie zawierający tłuszczów i wypić nieco więcej płynów niż zwykle. Zaleca się niezbyt mocną herbatę, niegazowaną wodę mineralną lub soki owocowe.