jpgW piątek 10 października, przy wejściu głównym do SPZOZ w Działdowie została zaprezentowana  wystawa grzybów leśnych. Stoisko prezentujące grzyby jadalne i niejadalne zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Działdowie w ramach profilaktyki zatruć Państwowej Inspekcji Sanitarnej.


jpgGrzyby zostały ułożone w taki sposób, aby każdy mógł sobie porównać gatunek jadalny z podobnym do niego gatunkiem niejadalnym lub trującym.
- Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz chcemy przypomnieć naszym mieszkańcom podstawowe zasady, jakie obowiązują przy zbieraniu grzybów. Jest to okazja, żeby porozmawiać i rozwiać każde wątpliwości. Okazuje się na przykład, że bardzo wiele osób uważa, iż olszówka jest grzybem jadalnym, co nie jest prawdą, ponieważ jest to grzyb zawierający substancje toksyczne - powiedziała Jolanta Działak, inspektor PSSE w Działdowie.

Wraz z wystawą przygotowane zostały ulotki z informacjami na temat bezpiecznego zbierania grzybów.

ABC zbieracza grzybów (z ulotki PSSE)

  • Zbieramy gatunki grzybów tylko dobrze znanych.
  • Nie zbieramy grzybów bardzo młodych, starych i przejrzałych, a także gatunków, których nie znamy.
  • Zbieramy grzyby całe poprzez wykręcenie z podłoża. Zbieranie grzybów przez ułamanie trzonu lub obcięcie nożem dolnej jego części jest szkodliwe dla grzybni, a także utrudnia rozpoznanie wszystkich charakterystycznych cech grzyba.
  • Zbieramy grzyby tylko do łubianek i przewiewnych koszyków. W torebkach, siatkach i wiadrach plastikowych grzyby łatwo ulegają zaparzeniu i zepsuciu.
  • Nie oceniajmy grzybów nam nieznanych na podstawie smaku, ponieważ - przykładowo - śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma smak łagodny, nie wyróżniający się niczym szczególnym.

Wystawę zorganizowali: Jolanta Działak, Małgorzata Niestój, Dorota Sztuba, Kinga Wółkiewicz i Mirosław Piotrowicz.