jpgW dniu 13 października 2011r lekarze zatrudnieni w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie doskonalili swoje umiejętności w operacjach z zastosowaniem materiałów syntetycznych. Szkolenie przeprowadzone w trakcie pięciu operacji, poprowadził dr n med. Tomasz Makowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, znawca małoinwazyjnej metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet.

W trakcie szkolenia zoperowano pięć pacjentek w wieku od 39 do 67 lat.
- Wszystkie pacjentki były bardzo zadowolone z wykonanych zabiegów. Nie odnotowaliśmy u nich żadnych wczesnych powikłań i już w drugiej dobie po zabiegu mogły zostać wypisane z oddziału - powiedziała ginekolog Dorota Olszewska.

- Dużą zaletą szkolenia, był jego praktyczny przebieg, czyli to, że każdy z nas mógł osobiście uczestniczyć w przeprowadzanym zabiegu - stwierdziła ginekolog Maria Radomska.

Dr Grzegorz Roman, lekarz kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym wyraził nadzieję, że lekarze Oddziału nadal będą mieli okazje podnosić kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w podobnych szkoleniach.
- Spodziewamy się, że przeszkolenie całego personelu przyczyni się do zwiększenia liczby wykonywanych zabiegów tego typu w naszym Szpitalu, ponieważ istnieje na nie duże zapotrzebowanie - powiedział dr Roman.

Nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządu rodnego stanowią bowiem powszechny problem kobiet już w okresie okołomenopauzalnym. Dotyczy to co siódmej kobiety w naszym kraju.

Dyrektor Elżbieta Leżuchowska uważa, że jest duża szansa aby w przyszłym roku zwiększyć ilość zabiegów ginekologicznych z zastosowaniem materiałów syntetycznych, wykonywanych w SPZOZ w Działdowie.
- Postaramy się wynegocjować taki kontrakt z NFZ, aby zabezpieczyć potrzeby pacjentek naszego powiatu - powiedziała Dyrektor  Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie.

Fot. Sławomir Brzozowski