jpgWe wrześniu 2011 roku SPZOZ w Działdowie zakupił nowy zestaw do chirurgii endoskopoweji. Urządzenie za sumę 166 tysięcy 173 złotych zakupiono ze środków własnych, w ramach wydatków uwzględnionych w planie inwestycyjnym.

Od momentu dostarczenia laparoskopu do bloku operacyjnego SPZOZ w Działdowie, urządzenie wykorzystywane jest do zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów i ginekologów.
- Urządzenie służy nam do przeprowadzania zabiegu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego lub do laparoskopii zwiadowczej - powiedział specjalista chirurgii Piotr Tomczyk, koordynator oddziału chirurgii ogólnej.
- We współczesnej chirurgii zabiegi laparoskopowe to standard. Nowe urządzenie umożliwia nam wykonywanie świadczeń na współczesnym poziomie usług medycznych - dodaje specjalista chirurgii Leszek Reguła.

Na zalety nowego zestawu do laparoskopii wskazuje kierownik bloku operacyjnego Beata Lipert. -  Nowy laparoskop ma bardzo dobrej jakości tor wizyjny, czyli: źródło światła, kamerę, światłowód i monitor. Insuflator wyposażono w dodatkową funkcję - podgrzewania gazu wtłaczanego do jamy brzusznej do temperatury ciała  pacjenta. Kolejnym  udogodnieniem w stosunku do poprzedniej wersji urządzenia są dwa komplety narzędzi, umieszczone w specjalnych kontenerach, chroniących je podczas transportu - powiedziała.

Nowy sprzęt chwali dr Grzegorz Roman, lekarz kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym. - Jakościowo jest to duży skok. W porównaniu do starego urządzenia, różnice w jakości obrazu pola roboczego są znaczące. Podobnie jest z narzędziami, które są bardzo dobrej jakości. Wszystko to ułatwia nam pracę i podnosi bezpieczeństwo zabiegu. Wśród zabiegów wykonywanych metodą laparoskopową u pacjentek oddziału położniczo-ginekologicznego wymienić można: diagnostykę niepłodności, leczenie endometriozy, usuwanie torbieli jajników, usuwanie ciąży pozamacicznej - powiedział.

W skład zestawu do laparoskopii Aesculap wchodzą: trokary, insuflator, tor wizyjny, diatermia i narzędzia służące do wykonania zabiegu metodą laparoskopową.

jpgTrokary to narzędzia umożliwiające wprowadzenie instrumentarium. Isuflator to urządzenie wtłaczające do jamy brzusznej odpowiedniej ilości gazów (CO2), w celu wytworzenia dostatecznej przestrzeni i rozsunięcia organów. Insuflator mierzy ciśnienie wewnątrz brzucha, w krótkich odstępach czasu i na bieżąco porównuje wartość nominalną z rzeczywistym ciśnieniem w brzuchu. Urządzenie ma za zadanie utrzymać ciśnienie nominalne lub nastawione.

W laparoskopii pole operacyjne oświetlane jest światłem zimnym, o niskiej temperaturze barwowej. W zakupionym zestawie źródło światła stanowi 300 watowy palnik ksenonowy z możliwością regulacji mocy świetlnej. Palnik emituje światło punktowe, które po przejściu przez filtr podczerwieni trafia do światłowodu i dalej do pola operacyjnego.

Obraz pola operacyjnego rejestrowany jest przy pomocy endoskopowej kamery video Full HD. System kamery umożliwia podłączenie obiektywu zoom, wyposażonego w specjalne złącze endoskopu. Endoskop rejestruje optycznie obraz pola operacyjnego poprzez ogniskowanie na trzech czujnikach CCD 1/3". Jasność obrazu regulowana jest automatycznie. Kamera została wyposażona w automatyczną funkcję rozjaśniania cieni. Dysponuje pięcioma trybami pracy: Laparoskopia Standardowa, Laparoskopia Zaawansowana, Artroskopia, Histeroskopia, Neuro-endoskopia i trzy ustawienia dobierane przez użytkownika. W trybie użytkownika w aparacie można dokonywać ustawień w zakresie Jasność obrazu, Ostrość, Kolor, Wzmocnienie, Tło, Czerwony detal, Rozmiar, Optyka giętka. Wymiary głowicy kamery: 40mm x 53mm x 72mm.

Po przetworzeniu obraz z kamery wyświetlany jest na 23 calowym monitorze Radiance o rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Monitor ma możliwość wyświetlania na ekranie obrazów z dwóch źródeł jednocześnie (np. obraz z kamery i obraz zarejestrowany przez TK).

Diatermia, to urządzenie do elektrochirurgii wysokiej częstotliwości. Urządzenie NELSON (GN 640) przeznaczone jest do wykonywania cięcia i koagulacji nonopolarnej i bipolarnej w mikro i makrochirurgii. Urządzenie sterowane jest mikroprocesorowym przetwornikiem, zmieniającym energię prądu elektrycznego w prąd wysokiej częstotliwości do zastosowań mono i bipolarnych.

Fot. Sławomir Brzozowski/SPZOZ w Działdowie