gifW czwartek 15 listopada, z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, odbędzie się kolejna ogólnopolska akcja "Rzuć palenie razem z nami". W tym dniu w  Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Działdowie zostaną wywieszone plakaty nawołujące do rzucenia palenia papierosów. W pracowni EEG (parter), w godzinach od 12:00 do 14:00 zostanie utworzony punkt informacyjno - edukacyjny, w którym udzielane będą porady w zakresie rzucania palenia tytoniu i zdrowego stylu życia. Zainteresowani mogli będą wykonać bezpłatne badania poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi.

 


"Rzuć palenie razem z nami" - to akcja, która jest organizowana od 1991 przez Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie i Fundację "Promocja zdrowia" zachęcającą Polaków do zerwania z tytoniem.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w każdy trzeci czwartek listopada. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem w 1977 r. uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem idea ta przyjęła się w innych krajach, a w  1991 r. także w Polsce.

 

Przypominamy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie jest strefą wolną od dymu tytoniowego. Oznacza to, że na całym terenie SPZOZ w Działdowie obowiązuje całkowity zakaz palenia. Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, wprowadziła ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Informacje na temat walki z nałogiem tytoniowym znajdziecie Państwo między innymi na stronie: http://www.jakrzucicpalenie.pl