gifW niedzielę 16 czerwca w Parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie odbył się coroczny Festyn "Wstąp po zdrowie". Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie wystawił stanowiska informacyjno-edukacyjne, bezpłatnych badań medycznych oraz instruktażu na fantomie pierwszej pomocy przedmedycznej.


Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko badań medycznych. Z możliwości bezpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi skorzystało 119 osób, u 19 z nich badania wykazały podwyższony poziom i pielęgniarki zaleciły im wizytę u lekarza rodzinnego. 65 osób poddało się badaniu ciśnienia tętniczego krwi, wśród nich znalazło się 12 osób, które miały podwyższone parametry i z tymi osobami przeprowadzono rozmowy edukacyjne na temat znaczenia systematycznego przyjmowania leków. Badanie cholesterolu wykonano u 96 osób. Nieprawidłowy poziom stwierdzono u 17 osób, przeprowadzono z nimi rozmowy edukacyjne na temat znaczenia systematycznego przyjmowania zalecanych leków lub zalecono wizytę u lekarza.
46 osób uczestniczyło w ćwiczeniach praktycznych na fantomie, ucząc się prawidłowego masażu serca i sztucznego oddychania. Ponad czterdzieści pięć kobiet odwiedziło stanowisko "Zdrowie Matki i Dziecka", przy którym położne szpitala w Działdowie udzielały porad w zakresie profilaktyki nowotworowej, pielęgnacji i żywienia niemowlęcia oraz zdrowia kobiety w różnych okresach życia. Podobnie jak w poprzednich edycjach festyn dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny skierowany do dzieci. W tym roku dzieciaki rysowały na temat "Jak żyć, co jeść, aby nasze serce było zdrowe od przedszkolaka do seniora?". Wzięło w nim udział 183 dzieci w wieku od 3 do 13 lat. W nagrodę za uczestnictwo każde dziecko otrzymało drobny gadżet ufundowany przez Urząd Miasta w Działdowie oraz dyplom uczestnictwa w konkursie. Przy stoisku Transplantologii zainteresowani otrzymali informacje z dziedziny transplantologii, możliwości złożenia oświadczenia woli, przeszczepu organów i tkanek.

Galeria zdjęć


Fot. Sławomir Brzozowski/SPZOZ w Działdowie

Pracownicy SPZOZ w Działdowie uczestniczący w festynie "Wstąp po zdrowie"
Stoisko BADAŃ MEDYCZNYCH: Agnieszka Gromke, Halina Masiak, Barbara Kościńska, Alicja Siwarska
Stoisko INFORMACYJNO-EDUKACYJNE: Grażyna Dumińska, Teresa Szałkowska
Stoisko ZDROWIE MATKI I DZIECKA: Barbara Tessar, Katarzyna Szczech
Stoisko PIERWSZA POMOC: Przemysław Lauterbach, Aleksandra Machałowska, Daniela Potrząsaj
Stoisko TRANSPLANTOLOGIA: Aleksandra Korzeniewska, Grażyna Gerwatowska


Organizatorzy: Urząd Miasta, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna