jpgSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie uruchomił przebudowaną salę intensywnej opieki kardiologicznej. W nowej, klimatyzowanej sali pododdziału kardiologicznego, znalazło się pięć stanowisk intensywnej opieki kardiologicznej: specjalistyczne łóżka oraz system  wieloparametrowego monitorowania funkcji życiowych.

- Jest to inwestycja na którą czekaliśmy kilka lat. Dzięki tej przebudowie mamy możliwość monitorowania pacjentów kardiologicznych, leczonych w sali OIOK na poziomie odpowiadającym randze naszego szpitala. Nowoczesne monitory i centrala do stałego monitorowania pacjentów pomagają w natychmiastowej reakcji na stany zagrożenia życia, np.: zaburzenia rytmu serca, czy zmiany EKG, świadczące o świeżym zawale serca. Cieszymy się, że po wielu latach to się udało - powiedział dr n. med. Janusz Reguła, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc, lekarz kierujący wieloprofilowym oddziałem chorób wewnętrznych.

Do sali OIOK trafiają pacjenci z obrzękiem płuc, zawałem, zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca czy zatorowością płucną.
- Przebudowa sali OIOK to inwestycja zrealizowana z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa i jakości leczenia pacjentów kardiologicznych. Mamy nadzieję, że nowy sprzęt pomoże uratować życie niejednego pacjenta i ułatwi pracę naszym lekarzom - powiedziała Elżbieta Leżuchowska, dyrektor SPZOZ w Działdowie.

Całkowity koszt inwestycji to kwota bliska 646 i pół tysiąca złotych. Przedsięwzięcie zyskało poparcie ze strony Powiatu Działdowskiego, który na jego realizację przyznał środki w wysokości 190 tysięcy złotych. Nowa sala OIOK została utworzona od podstaw. W pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację. Sanitariaty zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie instalacje i sprzęt medyczny są nowe. Wysokospecjalistyczne łóżka zbudowane są z tworzywa ABS, które jest przezierne dla promieni RTG. Nad bezpieczeństwem pacjentów czuwa system wieloparametrowego monitorowania  funkcji życiowych, złożony z 5 monitorów przy stanowisku pacjenta oraz stacji centralnego nadzoru. Na monitorze centralnym, w czasie rzeczywistym wyświetlane są krzywe parametrów fizjologicznych oraz odczyty numeryczne ze wszystkich pięciu stanowisk. Dane pacjenta w czasie rzeczywistym i dane zapisane w pamięci obejmują pełnej jakości krzywe i odczyty parametrów, alarmy, zdarzenia. Oprogramowanie stacji umożliwia archiwizację, generowanie raportów dla jednego lub wielu pacjentów. Na wypadek awarii sieci elektrycznej stacja zabezpieczona jest zasilaniem akumulatorowym UPS. Monitory przyłóżkowe posiadają wysokiej rozdzielczości, dotykowe ekrany o średnicy 17 cali.

-  Nowe monitory pozwalają kontrolować takie parametry jak: akcję serca, ciśnienie, temperaturę, liczbę oddechów czy saturację krwi tlenem. Alarmują i rejestrują niebezpieczne zdarzenia. Dużym udogodnienie jest też możliwość obserwacji na jednym monitorze centralnym danych ze wszystkich pięciu stanowisk - stwierdził lek. Krzysztof Świątek-Brzeziński, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii.