"Wraz z pojawieniem się przeszczepów narządów (...) człowiek znalazł sposób dawania cząstki siebie samego, swojej krwi i ciała, aby inni mogli żyć (...)."
Jan Paweł II, Najwyższy akt miłości

W poniedziałek 13 kwietnia 2015 r. odbyła się debata o transplantacji przygotowana przez Zespół Szkół Nr 1 w Działdowie. Celem prowadzonych dyskusji było zwiększenie świadomości młodzieży i całego społeczeństwa  w zakresie dawstwa narządów od osób żywych i zmarłych. Wśród zaproszonych gości były dwie pary, które poddały się pierwszemu w Polsce przeszczepowi krzyżowemu:  Justyna i Jacek Fiuk oraz Alina Schade i Przemysław Mulkityn wykonanemu  przez prof. dra hab. n. med. Artura Kwiatkowskiego i dra n. med. Rafała Kieszka z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej  - Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Na pytania młodzieży odpowiadali specjaliści transplantologii: lekarz medycyny pani Kalina Jędrzejko - doktorantka prof. Artura Kwiatkowskiego, koordynator przeszczepów Kliniki Transplantologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie - pani Aleksandra Tomaszek i dr n. hum. Mateusz Zatorski - psycholog pracujący z biorcami i dawcami narządów oraz lekarz nefrolog z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Działdowie - pani Katarzyna Kulawik. Ponadto młodzież mogła zadawać pytania pacjentowi Mariuszowi Lewandowskiemu, który jest obecnie dializowany. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, instytucji, duchowieństwa, dyrektorzy szkół i młodzież z powiatu działdowskiego.
Debata została zorganizowana przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie  Marię Wilkowską - pedagoga szkoły i Iwonę Grzechowiak Jędrzejko - nauczycielkę biologii oraz nauczycielki chemii Sylwię Nowakowską, Annę Jewartowską i nauczyciela geografii  Jakuba Sontowskiego.
Zespół Our Voise pod kierunkiem Pani Danuty Czeczot uświetnił uroczystość śpiewem i muzyką.

mgr Maria Wilkowska - pedagog Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie.

Całą uroczystość transmitowała Telewizja Mazury oraz TVP Olsztyn.

Fot. Maciej Jaroszewski