Błąd
  • JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files.

gifW niedzielę 21 czerwca 2015 roku w Hali Sportowej Gimnazjum nr 2 w Działdowie odbył się kolejny Festyn Wstąp Po Zdrowie. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie jak co roku włączył się w działania promocyjne na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców miasta Działdowa i wystawił pięć stanowisk promocji zdrowia: stanowiska badań medycznych, stoisko informacyjno-edukacyjne, zdrowie matki i dziecka, pierwsza pomoc, transplantologia.

{gallery}festyn2015{/gallery}

Fot. Sławomir Brzozowski

Pierwotnie zaplanowano że festyn odbędzie się w Parku Honorowych Dawców Krwi, jednak ze względu na groźbę opadów deszczu imprezę przeniesiono do Hali Sportowej. Tak jak w poprzednich latach stanowiska SPZOZ w Działdowie cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dane o ilości osób, które skorzystały z naszej oferty przedstawiają się następująco:
1. Stanowiska badań medycznych: badanie poziomu cukru (136 pomiarów), badanie poziomu cholesterolu (98 osób), badanie RR i pomiar wagi (136 pomiarów).
2. Stoisko Zdrowie Matki i Dziecka: poradnictwo profilaktyki nowotworowej, Szkoła Rodzenia (47 kobiet), konkurs rysunkowy dla dzieci pod hasłem "Co powinniśmy jeść aby być zdrowymi i nie chorować" (66 dzieci).
3. Stoisko Pierwsza Pomoc: ćwiczenia na fantomie, ulotki i porady na temat udzielania pierwszej pomocy (48 osób).
4. Stoisko transplantologii: (51 osób)

Koordynator ds. Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej SPZOZ w Działdowie - mgr Teresa Szałkowska.

Informacja o Festynie

Celem przedsięwzięcia jest włączenie lokalnego społeczeństwa do działań na rzecz promocji zdrowia. Festyn jest okazją do zaprezentowania całorocznej pracy instytucji oraz innych grup, działających na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia. Na festynie były prowadzone działania informacyjno-edukacyjne w zakresie upowszechniania mody na niepalenie wśród dorosłych, przedstawiania zysków płynących z niepalenia oraz problemu biernego palenia, szczególnie w środowisku domowym. Można było uzyskać wiedzę o tym, jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze i innymi chorobami odzwierzęcymi, rozmawiać o tym, jak utrzymać formę dzięki prawidłowemu odżywianiu. W zakresie realizacji tego przedsięwzięcia aktywnie uczestniczą różne grupy zawodowe i instytucje, takie jak: Inspekcja Sanitarna, Szpital, Urząd Miasta, Policja, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Działdowskie Centrum CARITAS, Stowarzyszenie Cukrzyków, Działdowskie Stowarzyszenie "Amazonek" Stowarzyszenie Zdrowie, PCK, Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, szkoły, harcerze, pielęgniarki medycyny szkolnej i wszyscy, którym na sercu leży kształtowanie postaw wobec wartości zdrowia i zachowań zdrowotnych.

W programie:
- punkty porad medycznych
- punkty pomiaru: ciśnienia, glukozy, cholesterolu, wagi ciała,
- pokazy udzielania pomocy przedlekarskiej,
- punkty informacyjne i edukacyjne
- występy artystyczne lokalnych artystów.