Pacjent może przebywać poza terenem oddziału w następujących przypadkach:

• Po wypisie z oddziału
    Po otrzymaniu karty informacyjnej (wypisowej)  i uzyskaniu niezbędnych informacje od lekarza leczącego i pielęgniarki dyżurnej.
  • Po uzyskaniu przepustki (oddział psychiatryczny, oddział medycyny paliatywnej) W uzasadnionych przypadkach, przepustki udziela ordynator oddziału lub lekarz dyżurny.
    W przypadku uzyskania zgody na opuszczenie oddziału pacjent zobowiązany jest do powrotu w wyznaczonym terminie. Przed opuszczeniem oddziału pacjent powinien zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi zachowania się w środowisku domowym (sposobu przyjmowania leków, wykonania toalety, żywienia).
  • Po uzyskaniu zgody na spacer
    O możliwości pójścia na spacer decyduje lekarz lub pielęgniarka oddziałowa, którzy określają czas przebywania pacjenta poza oddziałem. Moment wyjścia i powrotu zgłaszany jest pielęgniarce dyżurnej, która odnotowuje ten fakt w książce raportów.
  • Z powodu konieczności wykonania badań, konsultacji lub zabiegów
    Podczas leczenia szpitalnego w wielu przypadkach zachodzi konieczność wykonania badań lub zabiegów w pracowniach znajdujących się poza oddziałem specjalistycznym.
    W takich przypadkach pacjent skierowany jest lub przewożony do pracowni i poradni specjalistycznych znajdujących się na terenie Naszej Placówki. Opieka nad Pacjentem spoczywa wówczas na pielęgniarce dyżurnej, ratowniku medycznym lub sanitariuszu.