Pracownia USG znajduje się na I piętrze budynku diagnostyczno-zabiegowego
Rejestracja w godz: 9:00 – 14:00 (również telefonicznie tel. 0 23 697 22 11 wew. 250)
USG – ULTRASONOGRAFIA
Informacje ogólne:
Badanie ultrasonograficzne (USG) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Wykorzystuje się w niej zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej. Urządzenie do przeprowadzania badania USG składa się z dwóch części: głowicy, pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wysłaną wiązkę ultradźwięków. Na podstawie odbitych impulsów tworzony jest obraz badanego obiektu. Spośród szeroko stosowanych badań USG wymienić możemy: USG jamy brzusznej i narządów rodnych, USG endorektalne, USG endowaginalne, USG serca (ECHO serca), USG dopplerowskie.
Opis badania:
W przeważających przypadkach badanie jest szybkie, bezbolesne i nie sprawiające większych kłopotów. Przed badaniem pacjent rozbiera się, odsłaniając odpowiednią część ciała (brzuch, szyję, etc.) i kładzie w sposób wskazany przez osobę prowadzącą badanie (na plecach lub na boku). Dla zwiększenia przewodnictwa fal skóra pacjenta lub głowica aparatu posmarowana zostaje specjalnym żelem. W trakcie badania lekarz może wydawać nam poleceni (np. odnośnie nabrania powietrza i wstrzymania oddechu). W wyjątkowych sytuacjach (gdy np. lekarz naciśnie głowicą bolące nas miejsce) możemy odczuwać ból. Czasami pacjent ma możliwość oglądania na żywo obrazu wyświetlanego na monitorze urządzenia. Po badaniu oczyszczamy się z żelu i czekamy na wynik w postaci wydruku, który otrzymujemy po kilku minutach.
Czas badania: od pięciu minut do jednej godziny – w zależności od diagnozowanego narządu
Przygotowanie do badania:
Wszystko zależy od tego, jaki narząd będzie badany. W przypadku USG jamy brzusznej zaleca się wcześniejsze przeczyszczenie jelit oraz zażycie środka przeciw wzdęciom w przeddzień badania.
Przy USG pęcherza moczowego należy powstrzymać się z oddawaniem moczu i przyjść na badanie z pełnym pęcherzem. Pomaga to prawidłową ocenę tego narządu. W przypadku USG transrektalnego przed samym badaniem wykonywana jest głęboka lewatywa w celu oczyszczenia końcowego odcinka jelita grubego. W celu uzyskania informacji na temat przygotowania do konkretnego badania powinniśmy zapytać lekarza kierującego.