Audiologia

Gabinet Badań Audiologicznych znajduje się na I piętrze budynku diagnostyczno-zabiegowego

Gabinet czynny:
czwartek, piątek w godzinach 7:30 – 14:30

Pacjenci z oddziałów szpitalnych na badania audiologiczne przyjmowani są od 7:30 do 11:00
Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są w godzinach od 11:00 do 14:30BADANIE AUDIOMETRYCZNE (badanie słuchu tonalne progowe)Informacje ogólne:
Badanie polega na określeniu słyszenia progowego tonów czystych w zakresie częstotliwości od 125 Hz do 10000 Hz. W trakcie badania do ucha pacjenta przesyłane są sygnały dźwiękowe o różnym natężeniu w poszczególnych częstotliwościach. Badanie pozwala zdiagnozować, czy osoba badana słyszy prawidłowo, określić rodzaj niedosłuchu lub stopień uszkodzenia słuchu.

Przygotowanie do badania:
Nie ma specjalnych zaleceń.

Opis badania:
Badanie jest wykonywane w wyciszonym pomieszczeniu w pozycji siedzącej. Badany na głowie ma założone słuchawki, przez które jest podawany sygnał dźwiękowy (przewodnictwo powietrzne). Audiometr wyposażony jest w urządzenie regulujące natężenie dźwięku. Badany informuje badającego o usłyszanym dźwięku naciskając odpowiedni przycisk. Oznaczenie progu słyszalności powtarza się dla każdej częstotliwości kilkakrotnie. Tempo pomiaru jest dopasowywane do czasu reakcji badanego. Wynik badania przekazywany jest w formie wykresu.

Czas badania: kilkadziesiąt minut

Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.