Oddział Noworodków i Wcześniaków

Telefony:
0 23 697 22 11 wew. 145 – Gabinet lekarski
0 23 697 22 11 wew. 167 – Położna oddziałowa
0 23 697 22 11 wew. 153 – Dyżurka położnych

Lekarz Kierujący Oddziałem:
lek. Bogumiła Tomczyk
– specjalista pediatrii i neonatologii

Z-ca Położnej Oddziałowej d/s noworodków:
mgr Donata Krzyżewska

Ilość łóżek: 18

Charakterystyka Oddziału:

Oddział Noworodków i Wcześniaków mieści się na IV piętrze budynku głównego. Oddział funkcjonuje w systemie roomin-in. Oznacza to, że matka przebywa cały czas z dzieckiem w trakcie pobytu w szpitalu.
Podstawowe zadanie oddziału to opieka nad noworodkiem zdrowym i chorym, zarówno tym urodzonym o czasie, jak i wcześniakiem. Posiadamy niezbędny sprzęt do monitorowania i leczenia wcześniaków
i noworodków. Realizujemy i promujemy program karmienia piersią. Za wdrażanie zasad „10 kroków do udanego karmienia piersią” uzyskaliśmy tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”.

Dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy realizujemy Ogólnopolski Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków. Po ocenie realizacji Programu w 2003 roku pod względem wiarygodności badań zajęliśmy V miejsce w Polsce, na 445 szpitali, za co zostaliśmy nagrodzeni stanowiskiem do Pielęgnacji Noworodka. Oprócz badań słuchu prowadzimy przesiewowe badania w kierunku chorób metabolicznych oraz podstawowe szczepienia ochronne noworodków.

Personel oddziału służy rodzicom w pełni fachową i życzliwą pomocą w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych dziecka w czasie pobytu w oddziale po opuszczeniu szpitala.

UWAGA! ZMIANA ZASAD ODWIEDZIN NA ODDZIALE W celu zapewnienia matce i noworodkowi bezpieczeństwa i komfortu pobytu w oddziale oraz poszanowanie prawa do intymności i godności każdej pacjentki SPZOZ w Działdowie wprowadza następujące zasady odwiedzin na Oddziale Noworodków i Wcześniaków oraz w Sali Porodowej:

  • Należy przestrzegać godzin odwiedzin w oddziale, od godz. 14:00 do godz. 19:00,
  • Odwiedziny mogą odbywać się wyłącznie w sali pobytu dziennego, (nie w sali pacjentek),
  • Jedną pacjentkę mogą odwiedzać jednocześnie tylko dwie osoby,
  • Odwiedzający powinni zaznajomić się z REGULAMINEM ODWIEDZIN

Przy Oddziale Noworodków i Wcześniaków działa Poradnia Dla Noworodków, w której udzielane
są porady dotyczące stanu zdrowia i rozwoju noworodków i dzieci w pierwszych dwóch latach życia.